10 / 2 431

Terénní automobil na cestě do budoucnosti – Audi AI:TRAIL quattro

10.9.2019 |  Štítky: Audi | elektromobily | hybridní pohon

Audi završuje kvarteto svých vizionářských vozů a na IAA 2019 vystavuje elektricky poháněný terénní automobil pro budoucí dopravu.

Čtyřmístná studie Audi AI:TRAIL quattro kombinuje funkci automatizované jízdy s vynikající průchodností terénem. Kabina, prosklená až do oblasti podlahy, umožňuje dosud nevídaný výhled všemi směry. Velkorysá kapacita akumulátorů zajišťuje dostatečný dojezd dokonce i mimo oblasti s dobrým pokrytím sítěmi nabíjecích stanic.

Vizionářské vozy Audi
Audi AI:TRAIL quattro je čtvrtým zástupcem řady koncepčních automobilů s elektrickým pohonem, na jejímž začátku bylo představení studie Audi Aicon na IAA 2017. Po tomto luxusním automobilu, koncipovaném pro zcela automatizované cestování na dlouhé vzdálenosti, debutoval v roce 2018 v Pebble Beach monopost Audi PB18 e-tron s nulovými emisemi, navržený pro závodní okruhy. Tato studie dostala pro IAA 2019 nové označení, jehož společná počáteční zkratka „AI“ nyní poukazuje na příslušnost k rodině. „AI:RACE“ zřetelně prozrazuje účel elektricky poháněného sportovního vozu.

Třetí studie v řadě, Audi AI:ME, představená na autosalonu Auto Shanghai 2019, je autonomním vozem do velkých měst na celém světě.

Studií AI:TRAIL rozšiřuje Audi možnosti využití vizionářských vozidel i na nezpevněné cesty. Vůz je vybaven čtyřmi elektromotory, systémy pro asistovanou a automatizovanou jízdu a trvalým pohonem všech kol quattro, který je pro Audi typický.

Studie Aicon, AI:ME, AI:RACE a AI:TRAIL vzájemně spojuje více než jen koncept trvale udržitelného pohonu a daleko do budoucnosti směřující design.

Viditelná technika – exteriér
Mohutné Audi AI:TRAIL s vnější délkou 4,15 metru a šířkou 2,15 metru dává jasně najevo svůj potenciál v terénu mimo asfaltované silnice. Vozidlo se může pochlubit brodivostí více než půl metru.

Specifická konstrukce umožňuje také snadné zdolávání skalnatého, členitého terénu, aniž by hrozil kontakt sady akumulátorů, uložené pod podlahou vozidla, s povrchem.

Samotná kabina nabízí prostor až čtyřem cestujícím ve velkoryse proskleném prostředí s mnohoúhelníkovými motivy. Charakteristická je ven směřující linie v polovině výšky bočních oken. Tato linie pokračuje dál jak v přední, tak i v zadní části a propojuje všechny části karoserie v monolitické těleso.

Lehká konstrukce a zároveň maximální tuhost karoserie jsou zejména u terénního automobilu důležitými technickými cíli. Proto je karoserie studie Audi AI:TRAIL vyrobena z kombinace materiálů, která zahrnuje technicky vyspělé oceli, hliníkové povrchové panely a kompozity vyztužené uhlíkovými vlákny. Navzdory velké sadě akumulátorů se tak podařilo dosáhnout hmotnosti pouhých 1750 kilogramů.

Styl založený na minimalismu – interiér
Interiér studie Audi AI:TRAIL je přehledný, mimořádně prostorný a vybavený jen malým počtem viditelných ovládacích prvků. V první řadě jsou umístěna dvě komfortní sedadla velmi štíhlé konstrukce, vybavená čtyřbodovými bezpečnostními pásy. Horní části interiéru, až do úrovně sedáků a nízko umístěné přístrojové desky, dominují světlé barevné odstíny.

Pedály, řídicí páka místo volantu, několik tlačítek a k tomu chytrý telefon, připevněný k sloupku řízení a sloužící jako displej a ovládací centrála pro funkce vozidla a navigaci – více prvků pro interakci mezi řidičem a automobilem není zapotřebí.

Druhou řadu tvoří inovace v podobě dvou sedadel koncipovaných jako houpací síť. Textilní pruhy, napnuté v přenosném trubkovém rámu, tvoří komfortní sedáky a opěradla, dokonce i boční opora těla je zajištěna do stran protaženými částmi opěradla. Tato sedadla lákají ještě víc k relaxaci, protože je lze z vozu AI:TRAIL dokonce vyjmout a používat jako přenosný outdoorový nábytek.

Létající oči
Mobilitou a multifunkčností se vyznačuje také osvětlení studie Audi AI:TRAIL. Místo klasických světlometů jsou pod střešními sloupky A umístěny vyčnívající zdroje světla, které mohou svítit jak do okolí, tak i dovnitř.

Létající objekty s označením „Audi Light Pathfinder“ vytvářejí potřebný vztlak. Díky vysloveně lehké konstrukci mohou letět před vozem AI:TRAIL s relativně nízkou spotřebou energie a osvětlovat cestu – tímto způsobem zcela nahrazují světlomety. Jakmile AI:TRAIL zastaví, mohou drony také osvětlovat okolí ze svého místa na střeše.

Audi AI – na cestě k inteligentní mobilitě
Audi AI:ME a Audi Aicon jsou dva koncepční vozy, jejichž označení poukazuje na zkratku se dvěma písmeny, kterou Audi používá pro široký soubor inovativních technologií v oblasti mobility. Dalším členem rodiny se nyní stává AI:TRAIL. Audi AI je šifrou pro velký počet elektronických systémů, které budou řidiči usnadňovat řízení a zároveň mu budou nabízet nové možnosti pro trávení času v automobilu.

Automatizovaná jízda na silnici, asistenční funkce v terénu
Automatizovaná jízda se již etablovala v železniční i letecké dopravě a nyní stojí před průlomem také v oblasti automobilové dopravy. Audi AI:TRAIL je koncipováno pro automatizovanou jízdu na silnicích až do úrovně 4.

Ovládací prvky bude řidič potřebovat nejpozději před vjezdem do terénu. Nezpevněné polní a lesní cesty jsou sice dalekosáhle zaznamenány v digitálních mapách, avšak jejich erozi vystavený povrch je často proměnlivý, takže vymezení cesty a záznamy o poškozeném povrchu nelze spolehlivě a dlouhodobě digitalizovat pro automatizovanou jízdu. Pouze ve výjimečných případech a se sníženou rychlostí lze proto na šotolinových cestách využívat automatizovanou jízdu úrovně 3. Řidič má v tomto případě několik sekund času na převzetí řízení.

Senzory a asistenční systémy nenechají ovšem řidiče studie AI:TRAIL na holičkách ani v terénu. Vůz je samozřejmě vybaven osvědčenými senzory stabilizačního systému ESC. K dispozici je také řada dalších senzorů, které dokážou zaznamenávat povrch vozovky i překážky – jedná se o optické senzory, jako jsou kamery a laserové snímače, ultrazvukové senzory i radarové senzory. Jejich data umožňují centrálnímu asistenčnímu systému zabránit případné kolizi zásahy do řízení a brzděním.

Vysoké výkonové rezervy jsou předpokladem k tomu, aby studie AI:TRAIL překonala náročné úseky i za nepříznivých podmínek – sebejistě, bezpečně a vždy s nulovými emisemi.


Jak ušetřit při nákupu vozů značky Audi ?
Pokud si chcete pořídit auto značky Audi za nižší cenu, doporučujeme vám navštívit tyto stránky:
Nejlevnější skladové vozy Audi
Nejlevnější ojeté vozy Audi
Nejlevnější předváděcí vozy Audi

Autor: Autosystem.cz

Reklama X
<<

máme 30 let zkušenosti v obchodu s automobily

již více než 67 000 spokojených zákazníků